Mersin'liler Mersin'e sahip çıkın.

Tarihçemiz

Kentimizde güç birliği sağlamak maksadıyla daha önce başlatılan iki çalışmadan ilki Mersin Valisi Sayın Hüseyin Aksoy zamanında başlatılan ve 3 yıl kadar devam eden Mersin Kalkınma ve İş Birliği Konseyi (MEKİK) oluşumu ki bu kamu ve özel sektörün birlikte çalışmasını öngören önemli bir girişimdi. Daha sonra da ikinci dikkate değer girişimde MTSO öncülüğünde başlatılan Mersin İş Konseyi (MİKON)’dur. Daha sonraki süreçte ‘’Mikon’’ çeşitli sebeplerden dolayı işlevselliğini kaybetti ve misyonunu tamamlamış oldu.

Bu süreç de MESİAD Yönetim Kurulu bu konuyu gündeme alıp ekonomi ağırlıklı STK liderleriyle görüşüp; Mersin için il de ve ulusalda ‘etkili lobi yapabilecek’ yeni bir dayanışma grubu oluşturalım” diye bir girişim başlattı.

18 Temmuz 2011 tarihinde gerçekleşen ilk toplantıda MESİAD, MODER, TÜGİAD, MEGİAD, MERTİD, MESİDER, TURAB, MERYAP, MÜSİAD, GİŞKAD dernek başkanları katılım gösterdi. Daha sonra platforma katılan yeni üye dernekler ile Mersin Ekonomi Platformu 2.400’ün üzerinde iş insanı potansiyelini temsil eder hale gelmiş bulunmaktadır.

Mersin iktisadi yaşamı içerisinde on binlerce kişiye iş imkanı sağlayan, kent ihracatında önemli bir payı temsil eden bu platformda; sağladığımız kaynaşma ve bütünleşme sürecini aşarak yerel de Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Meclisi ile ulusalda ise Hükümet ve TBMM nezdinde güçlü bir lobi oluşturma hedefimize devam edeceğiz.

Kentimizle ilgili gerek mevcut projelerin hızla tamamlanması ve gerekse de yeni proje önerilerinin yerel yönetimlere ve Merkezi Hükümete yansıtılmasında etkili bir çalışma grubu olmaya devam edeceğiz. Bu proje; Mersin ekonomi tarihinin sayfalarında yerini daha da sağlamlaştıracak projeler üretecektir. Mersin kentinin daha fazla yatırım çekmesi hususunda etkin bir reklam ve PR çalışması yaparak bilinirliliğini ve marka değerini arttırmasına katkı sağlayacak projeler üretmek ve takip etmek de hedeflerimiz arasında olacaktır.

Kentin güçlü yönlerinin öne çıkarılması ve zayıf yönlerinin de süratle giderilmesi için çalışılarak; markalaşmasına katkı sağlayan girişimlerin de planlanmasında rol alacak platformumuz yeni iktisadi aktörlerle güçlenerek yoluna devam edecektir. Kuşkusuz rasyonel ve kabul edilebilir girişimlerin de destekçisi olacağız. Yeni bir dönem yeni bir umut demektir. Yolumuz açık olsun.

 

                Mersin Ekonomi Platformu