Mersin'liler Mersin'e sahip çıkın.

Başkandan

Mersin Coğrafi konumu, Bitki örtüsü, Tarihi dokusu, iklimi, Ortadoğu, Körfez ve Afrika ülkelerine yakınlığı, limanı, serbest bölgesi tarım,turizm,lojistik ve sanayi alt yapısı ve sahip olduğu bir çok değerleri ile Marmara Bölgesinden sonra 2. Marmara olmaya aday ülkemizin Akdeniz den dünyaya açılan önemli bir liman şehri,

Mesiad’ın (Mersin Sanayici ve İş adamları Derneği) önerisi ile Böylesine önemli bir Şehirde faaliyet gösteren Ekonomi Odaklı Sivil Toplum Kuruluşlarının Temmuz 2011 tarihinde  bir platform da bir ara gelmesi ve geride bırakılan 6 yıldan bu yana bu birlikteliğin devamı ve yapılan çalışmalar Mersin in dolayısı ile ülkemizin kazanımı olmuştur.

“Birlikte olmak başlangıçtır,sürdürmek gelişmedir ve birlikte çalışmak başarıdır”öz deyişi ne uygun olarak çalışmalarını yürüten MEP (Mersin Ekonomi Platformu) bugüne kadar bir dizi çalışma gerçekleştirmiş ve birliktelik ruhunun gelişmesine çok büyük katkı sağlamıştır.

Mersin Ekonomi Platformu (MEP) Mersin Büyük Şehir Belediyesinin desteği ve Mersin Valiliğinin himayelerinde “Marka Kent Mersin” çalıştaylarını gerçekleştirmiş ve bu çalıştayların sonuç bildirisinde bir çok önemli konu ortaya çıkmış ve bir yol haritası ortaya konulmuştur,bu kararlardan bir tanesi Mersinin tek elden tanıtımı kararıdır ve Mersin Büyük Şehir Belediyesi bu çalışmaları başlatmıştır.

Mersin Ekonomi Platformunun Akdeniz İhracatçı Birliklerine yapmış olduğu öneri ile Teknopark bünyesinde “TEB-TİM girişim” evi açılmıştır.

Mersin’de STK lar ve resmi kurumların organize ettiği toplantı ve etkinliklerin aynı gün yada hafta içinde çakışmaması ve peş peşe aynı sektörle ilgili toplantıların yapılmaması için “www.mersinajandam.com” adlı web sitesini kurmuş ve MEP 10. Dönem başkanlık devir teslim töreninde sekreterya görevini üstlenen Mersin Kent Konseyi ile protokol imzalanarak hayata geçirilmiştir. MEP sosyal konulara STK lar ve toplumun dikkatini çekmek için öğrenci yurtları ve Alzheimer Derneğin de iftar programları gerçekleştirmiş,ilçeler arası işbirliğinin geliştirilmesi adına Erdemli, Tarsus ve Silifke Ticaret odaları ile bir dizi toplantı gerçekleştirmiştir.

MEP Mersin’in yatırımların takibi için Kazanlı Tarsus Turizm Bölgesi ve Uluslararası Çukurova Havalimanı gibi önemli yatırmaları yerinde görmek amacı ile ziyaretler gerçekleştirmiş, Kalkınma Bakanımız Sayın Lütfi Elvan’ın himayesinde Mersin Valimiz ve Milletvekillerimiz ile bir dizi görüşme ve toplantının gerçekleşmesini organize etmiş bu çalışmalardan önemli sonuçlar alınmıştır.

Mersin Ekonomi Platformu bugüne kadar ne yaptı sorusunu soranlara cevabımız şudur, STK’ lar ve resmi kurumlar arasında diyaloğun gelişmesini, Mersinin geleceğini ilgilendiren konuların tartışılması ve değerlendirilmesi, yöneticilerin birbirini tanımasını Mersin in tek ses tek yürek olmasını sağlamıştır,

Platformun 11. Döneminde STK,Üniversiteler,Yerel Yönetimler,Merkezi Hükümet nezlinde güç birliğini daha da kuvetlendirmeyi amaçladıklarını belirten MEP 11.Dönem Başkanı Demir, Bölgedeki sanayi kuruluşlarının sorunlarını tesbit ederek,çözüm önerileriyle birlikte yerel ve ulusal kurumlara taşınacağını ifade ederken,yaşanan ekonomik sorunları nedeniyle yerel üretime destek olunması için çalışılacağını ifade etti.

11. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı olarak almış olduğum bayrağı daha ileri seviyelere taşımak “Güçlü Ekonomi, Güçlü Mersin” söylemine uygun olarak Mersinde Ekonomik ve sosyal hayatın gelişmesi istihdamın artırılması ve yaşam seviyesini yükseltilmesi sağlamak için çalışmalar yapmak ana hedefimizdir.

ÖZCAN DEMİR

MERSİN EKONOMİ PLATFORMU

11. DÖNEM YÖN.KUR.BAŞKANI