Mersin'liler Mersin'e sahip çıkın.

Başkandan

DEĞERLİ MEP ÜYELERİ, DEĞERLİ BAŞKANLARIM

Sizi, Şahsım Ve MERSİN EKONOMİ PLATFORMU Yönetim Kurulu Adına Sevgi Ve Saygıyla Selamlıyorum.

Dünya, Çok Önemli Bir Değişim Süreci İçerisinde Bulunuyor. Ekonomiden Siyasete; Devlet Yönetiminden Şirket Yönetimine; Her Şey Değişiyor. Bilim Ve Teknoloji Alanında Baş Döndürücü Gelişmeler Yaşanıyor. Çağımız, Hız Çağı. Bir Gün Hala 24 Saat Ama Bu Gelişmelerin Işığında Günler Çok Daha Hızlı Akıyor. Bu Çağda, Geleceğin Güçlü Türkiyesi’nin Birinci Şartıysa  Ekonomik Olarak Kalkınmaktır.

Ve Mersin,/ Dünyada Eşine Az Rastlanır Bir Şekilde Sahip Olduğu Zengin Potansiyeli Ve Bu Potansiyelin Harekete Geçirdiği Sektörel Çeşitliliği İle Sadece Ülkemizin Değil Aynı Zamanda Doğu Akdeniz’in De Önde Gelen Kentlerinden Biridir., Sahip Olduğu Limanı Ve Serbest Bölgesi İle Bunların Varlığıyla Her Geçen Gün Büyüyen Lojistik Sektörü, Köklü Meslek Kuruluşları, Güçlü Ve Yenilikçi İş İnsanları İle Mersin  Tam Bir Ticaret Kenti Dir.Bu Sebeple Rotamız Mersin Ekonomisini Güçlendirmektir.

2023 Yılında 500 Milyar Dolarlık İhracat Hedefine Koşan Ülkemizin Bu Noktaya Ulaşması İçin Mersin İlinin Daha Fazla Ve Katma Değerli Ürün İhraç Edebilmesine Dönük Projeler Üretmek Ve Uygulamak,/ Mersin’in Ekonomik, Sosyal Ve Kültürel Sermayesini Ortaya Çıkararak;/ Mersin’i Dünya Genelinde Tanınan, Yatırım Yapılmak İçin Ve Yaşanmak İçin Tercih Edilen Bir Marka Kent Haline Getirecek Çalışmalar Yapmalıyız..Mersin’e Daha Fazla Yerli Ve Yabancı Yatırımcı Gelmesini Temin Ederek Kentin Kalkınma Ve İstihdamını Güçlendirmek Hedefimiz Olmuştur.

Mersin’de Halkı Sokağa Döken Ve Halkla İç İçe Olan, Kentin Tanıtımında En Önemli Etkinlik Mersin Narenciye Festivalidir.  Bu Anlamda 17-18 Kasım 2018 Tarihlerinde Yapılan 6. Mersin Narenciye Festivali Şehrimize Değer Katmıştır. Bu Festival İçin Kentin Bütün Kurumları Beraber Hareket Ettik. Bu Festivalin Yürütme Kurulu Başkanı Olan Mersin Ticaret Borsası Başkanı Sayın Abdullah Özdemir’e Teşekkür Ediyoruz.Ve MEP Olarak  Festivale Sonuna Kadar Destek Vermeye De Devam Edeceğiz.

Göreve Geldiğimiz İlk Günde Söz Verdiğimiz Gibi Güçlü Bir Birliktelik Oluşturarak,  Amaçlarımız Doğrultusunda Güç Birliği Sağlayıp Kentle İlgili Yatırımların Hızla Gerçekleşmesini Sağlamak Maksadıyla Gerek Mersin’deki Yerel Yöneticilerle Gerekse Merkezi Hükümet İle Yakın Diyaloglarımızı Geliştirerek Artırmak Zorundayız.

MİSYONUMUZDA DA BELİRTİĞİMİZ GİBİ

HENRY FORD UN BİR SÖZÜ OLAN  “Bir Araya Gelmek Bir Başlangıçtır, Beraberliği Sürdürmek Bir İlerleme. Beraber Çalışmaksa Gerçek Başarıdır.”

Sözünden Hareketle (Mersin Ekonomi Platformu) Olarak Bugüne Kadar Bir Dizi Çalışma Gerçekleştirip  Birliktelik Ruhunun Gelişmesine  Büyük Katkı Sağladık.

Stk’ Lar Ve Resmi Kurumlar Arasında Diyaloğun Gelişmesini, Mersin’in Geleceğini İlgilendiren Konuların Tartışılmasını Ve Değerlendirilmesini, Yöneticilerin Birbirini Tanımasını Ve En Önemlisi De Mersin İn Tek Ses Tek Yürek Olmasını Sağladık.

  1. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Olarak Almış Olduğum Bayrağı Daha İleri Seviyelere Taşımak İçin “Güçlü Ekonomi, Güçlü Mersin” Söylemine Uygun Olarak Mersinde Ekonomik Ve Sosyal Hayatın Gelişmesi, İstihdamın Artırılması Ve Yaşam Seviyesinin Yükseltilmesini Sağlamak İçin Çalışmalar Yapmak Ana Hedefimiz Olmaya Devam Edecektir.

MEP Olarak Ekonomi Alanında Pek Çok Başlığımız Var.

Öncelikli Olarak Mersinlilik Bilincinin Geliştirilmesi Ve Kent Kültürünü Oluşturmak İçin Eğitimler Alınması Ve Bu Bağlamda Aidiyetlik Duygusunun Mersin’de Yaşayan Herkese Benimsetilmesi Gerekiyor.

Mersin’in Ekonomik Durumunun Analizi İçin Öncelik Sırasına Göre Tarım, Ticaret,Sanayi, Lojistik Ve Turizm Başlıkları   Geliyor. Öncelikli Olarak Mersin’de Tarımsal Sanayinin Geliştirilmesi İçin Gerekli Hamlelerin Yapılması Birincil Hedefimizdir.Bu konuda 2018in son güzel müjdesi ülkemizin ilk tarım teknoparkı MERSİN AGROPARK A.Ş kurulması da şehrimiz için çok  önemli bir adımdır.

Ayrıca Yapımına Ara Verilen Çukurova Havaalanının Bir An Önce Hizmete Girmesi İçin Projeyi Yakından Takip Etmek, Osb Otoban Bağlantı Yolu,Yapımına Başlanan 6,5 Km’lik Hal – Liman Kavşağı Karayolunun Ve İhaleye çıkılan fakat sonuçlanmayan çeşmeli –taşucu otoyol projesinin hayata geçirilmesi,Kazanlı Turizm Alanındaki Tesislere Bir An Önce Başlanması, Lojistik Köyün Yapılması, Serbest Bölgenin Genişlemesi, Yeni Osb’lerin Bir An Önce Hayata Geçirilmesi Ve Üretime Başlaması Gündemimizdeki konulardır..

“Bugün Uygulamaya Geçirilen İyi Bir Plan, Yarın Uygulanacak Mükemmel Bir Plandan Daha İyidir.”

Tüm Çalışmalarımızda Değerli Kurumlarımızla Birlikte Çalışmaktan Büyük Memnuniyet Duyuyoruz. Derneklerimizle ,Borsalarımızla,Odalarımızla Gerçekleştirdiğimiz Bu Toplantıyı, Bu Nedenle Ayrıca Önemsiyorum.

Dayanışma Ruhu İle Hareket Ederek, Birlik Ve Beraberliğini Sağlayan Toplumlar, Giriştikleri Her Mücadelede Sosyal, Ekonomik, Eğitim Gibi Her Alanda Başarıya Ulaşmışlardır. Toplumsal Dayanışma Olmadan, Birlik Ve Beraberlik Sağlanmadan Atılan Adımlar En Başta, Başarılıymış Gibi Algılansa Da O Çemberin İçerisinde Olması Gerekenlerden Bir Kişi Bile Dışarıda Kalmışsa Birlik Sağlanamamış Demektir.

MERSİN EKONOMİ PLATFORMU  Özellikle Bu Dönem Mersin İçin Çok Önemli Olan Birliktelikleri Yakalamıştır. Geçmiş Dönemlerde Aramıza Katılan Ve Bizlere Desteklerini Esirgemeyen Ve Mersin Ekonomisinin Can Damarlarından Olan MERSİN TARSUS ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ Ve ESNAF VE SANATKARLAR ODALARI BİRLİĞİ’den Sonra Bu Dönem MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI ,MERSİN TİCARET BORSASI ,MERSİN DENİZ TİCARET ODASI  Gibi Şehrimizin Güçlü Odaları Bir araya Gelmiştir.Bu Birlikteliği Canlı Tutup Merkezi Veya Yerel Yönetimler Nazarında Örgütlü Şekilde Ve Planlı Yollarla Hareket Etmemiz Gerekiyor.Bu Birliktelik Ruhunu Canlı Tutmak Şehrimize Faydalı Olacaktır.Daha Önce Oluşan Fakat Ömürleri 2 Yılı Geçmeyen Birliktelik Denemeleri Olmuş Ve Sonuçsuz Kalmıştır. Bununla Beraber Bu Yıl  7. Yılını Dolduran MERSİN EKONOMİ PLATFORMU’ nu Birlikte Yaşatmalıyız. MERSİN EKONOMİ PLATFORMU’na Alternatif Aramak Şehri Tekrar Bir Kaosa Sürükleyip Bize Zaman Kaybettirir..Çünkü MERSİN EKONOMİ PLATFORMU’NU Şehrin Odaları ,Borsaları,Birlikleri,ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ ,Ve Kentin Ekonomik Anlamda En Değerli Sivil toplum kuruluşları Oluşturmaktadır.

Yazımızı Cahit Sıtkı Tarancı’nın dizeleriyle bitirmek isterim..

 

Memleket İsterim

Gök Mavi, Dal Yeşil, Tarla Sarı Olsun;

Kuşların Çiçeklerin Diyarı Olsun.

 

Memleket İsterim

Ne Başta Dert, Ne Gönülde Hasret Olsun;

Kardeş Kavgasına Bir Nihayet Olsun.

 

Memleket İsterim

Ne Zengin Fakir, Ne Sen Ben Farkı Olsun;

Kış Günü Herkesin Evi Barkı Olsun.

 

Memleket İsterim

Yaşamak, Sevmek Gibi Gönülden Olsun;

Olursa Bir Şikayet Ölümden Olsun.

 

ÖZCAN DEMİR

MERSİN EKONOMİ PLATFORMU

11. DÖNEM YÖN.KUR.BAŞKANI